A Kül-Világban megjelent tanulmányok Profilok a nemzetközi politika fontosabb szereplőiről A Kül-Világban megjelent dokumentumok A Kül-Világban megjelent könyvismertetések A Kül-Világban megjelent interjúk
A Kül-Világ aktuális száma
A Kül-Világ régebbi kiadásai
A Kül-Világ impresszuma
Információk a Kül-Világgal kapcsolatban
Kül-Világ régiófigyelő
Hasznos linkek az MTA-ELTE NATO Információs és Kutatóközpont oldaláról
Regisztráció és feliratkozás a hírlevélre
Kül-Világ hírlevél
Keresés a Kül-Világ oldalain
Az MTA-ELTE NATO Információs és Kutatóközpont honlapja


Glied Viktor:
Radikális ökológiai szervezetek és az ökoterrorizmus

Az 1960-as évektől tapasztalható nagymértékű környezetszennyezés, az esőerdők és a tenger élővilágának szisztematikus pusztítása radikális társadalmi szervezetek létrejöttét eredményezte. A leegyszerűsítve ökoterroristáknak nevezett csoportok ugyanazon eszközökkel és olyan erővel lépnek fel a nagy szennyezők, valamint a természeti erőforrások kiaknázói ellen, ahogy - saját megfogalmazásuk szerint - azok pusztítják el a minket körülvevő világot. Ökoterrorizmus alatt a szélsőséges ökológiai (atomenergiaellenes, környezetvédelmi, természetvédelmi, állatvédő, szociális, alterglobalista) csoportok által környezetvédelmi célból elkövetett, általában erőszakos jellegű akciósorozatokat értjük, melyek célja a figyelemfelkeltés összes – akár nagy értékű, vagy emberéletet követelő károkozás - formája.

Sok kutató szerint az ökoextremizmus megfelelőbb kifejezés a szélsőséges zöldek által elkövetett közvetlen akciók sorozatára, de a 2001. szeptember 11-i amerikai terrortámadást követően az FBI harcot hirdetett a radikális környezet és állatvédő csoport ellen, ökoterroristának bélyegezve minden szélsőséges zöld irányzatot, közülük is a két legismertebbet, az Earth Liberation Frontot (ELF) és az Animal Liberation Frontot (ALF). A tanulmány ezen két szervezet történetének és céljainak bemutatásán keresztül vázolja fel az ökoterrorizmus jelenségét. Az Earth Liberation Front történetéről szóló, „If a tree falls” című filmet 2012-ben Oscar-díjra jelölték a legjobb dokumentumfilm kategóriában.

teljes cikk letöltése pdf formátumban...

Hivatkozás:
Glied Viktor: "Radikális ökológiai szervezetek és az ökoterrorizmus". Kül-Világ, No. 1-2. (2012), 27-46. o.

A szerzőről:
Glied Viktor egyetemi tanársegéd, a PTE Politikai Tanulmányok Tanszék oktatója, 2006 óta társadalomtudományi kutatások résztvevője és vezetője, a Publikon Kiadó kiadóvezetője, a "Vízkonfliktusok – Küzdelem egy pohár vízért", a "Függésben - Kényszerpályán a jövő?" és az "Új népvándorlás" című kötetek szerkesztője. Kiemelt kutatási területei: környezetpolitika, migráció, civil szervezetek.